28th Annual

Kee Boon Mein Kaa Pow Wow
August 31 – September 1, 2013

Schedule of Events


Please be sure to check back frequently over the summer for event updates.

4th annual womens water walk. Photo by Jason Wesaw.
Friday, August 30

6th Annual Sunrise Ceremony and Women's Water Walk at Gage Street Property

Saturday, August 31

10:00 AM: Grounds open for traders and food stands

10:00 AM: Lacrosse at Sports Complex

10:00 AM - Noon: Black Ash Flower making with Nick Dillingham at Teaching Cabin

10:00 AM - Noon: Sweet Grass workshop with James Aquash at Teaching Cabin

11:00 AM - 1:00 PM: Talk on Pink Shawl Project with Punkin Shananaquet at Lake Tent

1:00 PM - 1:30 PM: Grand Entry, Invocation, Veteran’s Honor Song

1:00 PM - 4:00 PM: Meet Billy Mills

1:30 PM - 4:00 PM: Competition dances, Intertribal dances

2:00 PM - 4:00 PM: Corn Husk Dolls with Angie Francisco at Teaching Cabin

2:00 PM - 4:00 PM: Beading workshop with Katy Morseau-Rader at Teaching Cabin

2:00 PM - 4:00 PM: Black Ash Workshop with John Pigeon and Johnny Pigeon at Trader Row

2:00 PM - 4:00 PM: Dream Catchers with Linda Yazel at Lake Tent

4:00 PM: Great Lakes Traditional Old Style Contest

4:00 PM - 5:00 PM: Hear Billy Mills' Story at Lake Tent

4:30 PM - 6:00 PM: Dinner break, Hand Drum Contest, Two-Step Contest

6:00 PM - 6:30 PM: Grand Entry, Invocation, Veteran’s Honor Song

6:00 PM - 8:00 PM: Meet Billy Mills

6:30 PM - 9:00 PM: Competition dances, Intertribal dances

Grand entry photo by Jim Wheetley
Sunday, September 1

10:00 AM: Grounds open for traders and food stands, cultural activities begin

10:00 AM: Lacrosse at Sports Complex

10:00 AM - Noon: Black Ash Flower making with Nick Dillingham at Teaching Cabin

10:00 AM - Noon: Sweet Grass workshop with James Aquash at Teaching Cabin

10:00 AM - Noon: Sweet Grass workshop with James Aquash at Teaching Cabin

11:00 AM - 4:00 PM: Meet Billy Mills

12:00 PM - 12:30 PM: Grand Entry, Invocation, Veteran’s Honor Song

12:30 PM - 3:30 PM: Competition dances, Intertribal dances

1:00 PAM - 3:00 PM: Dream Catchers with Linda Yazel at Lake Tent

2:00 PM - 4:00 PM: Corn Husk Dolls with Angie Francisco at Teaching Cabin

2:00 PM - 4:00 PM: Beading workshop with Katy Morseau-Rader at Teaching Cabin

2:00 PM - 4:00 PM: Black Ash Workshop with John Pigeon and Johnny Pigeon at Trader Row

3:30 PM - 4:30 PM: Giveaway, Honor Song, Retiring of the Staffs & Flags

4:30 PM: Dance Contest Winners Announced